І це вже НЕ СМІШНО.

Чиновники МОН днями подали на погодження Уряду проект ПОСТАНОВИ «Про реалізацію експерименту із розширення автономії деяких закладів вищої освіти». Назва, як завжди, для тих, хто підтримує будь-які реформи від влади, НЕ ЧИТАЮЧИ їх змісту. Насправді йдеться про РАДИКАЛЬНЕ ОБМЕЖЕННЯ АВТОНОМІЇ ВУЗІВ, а точніше про СКАСУВАННЯ права КОЛЕКТИВАМ Університетів ОБИРАТИ ректорів, проректорів і деканів.

Ви запитаєте, як це можливо зробити, коли Закон «Про вищу освіту» передбачає ЄВРОПЕЙСЬКУ модель ОБРАННЯ керівників вишів академічною та студентською спільнотою?

Відповідь від МОНу «геніально» проста:

проект Постанови дає право чиновникам Міністерства освіти два роки НЕ ВИКОНУВАТИ 34, 36, 37 і 42 статті Закону України «Про вищу освіту».

Покроково задум призначити «своїх і правильних» керівників вузів такий:

– Кабінет Міністрів затверджує склад Комітету з відбору членів наглядових рад вузів (3 особи від МОН і 3 особи від міжнародних організацій, з яким працює МОН);

– Комітет з відбору членів наглядових рад подає пропозиції щодо кандидатур членів наглядових рад Міністру освіти;

– Міністр освіти призначає членів наглядових рад або відхиляє ці кандидатури:

– наглядова рада від МОН приймає рішення про ПРИЗНАЧЕННЯ і ЗВІЛЬНЕННЯ керівника закладу вищої освіти та за подання цього керівника ПРИЗНАЧАЄ проректорів і деканів.

Загалом Наглядова рада від МОН отримає 15 пунктів повноважень сьогоднішніх ректоратів, Вчених рад вузів, а в в деяких позиціях і трудового колективу починаючи від ухвалення фінансового плану і річного фінансового звіту до контролю фінансово-господарської діяльності та погодження штатного розпису.

І добра новина від рехформаторів, які повністю ЗНИЩУЮТЬ ЄВРОПЕЙСЬКУ МОДЕЛЬ АВТОНОМІЇ УНІВЕРСИТЕТІВ (нагадаю, що у свій час це безуспішно намагалися зробити азарови-табачники):

відтепер експеримент допускає, що у кандидата на посаду ректора може й не бути наукового ступеня, вченого завдання та стажу науково-педагогічної роботи.

Тобто передбачається зробити нормою, як у нинішній ситуації із Національним авіаційним університетом, де голова Наглядової ради колишній пивний менеджер із Урала, який не володіє державною мовою, а в.о. ректора – депутатка Київської міської ради від «Слуги народу».

В цьому контексті цікаво, що після ухвалення цієї антиєвропейської і протизаконної Постанови буде розповідати керівник Уряду очільникам ЄС про готовність України виконувати приписи та зобов’язання європейської спільноти?!

П.С. Нагадаю невігласам і подвійним громадянам із МОН, що в історії незалежної України був лише один випадок, коли ДЕКРЕТИ (рішення) Уряду заміняли ЗАКОНИ. Це було в 1992 році, коли Верховна Рада КОНСТИТУЦІЙНОЮ БІЛЬШІСТЮ надала тимчасове право Уряду Кучми регулювати Декретами сферу економічної діяльності.

 

Блог Миколи Томенка