Не забуваємо, що сьогодні день народження Григорія Сковороди –
нашого визначного філософа, просвітителя, поета і педагога;
творця «філософії серця» й просто людини.
Тож дві байки від Григорія Савича для Всіх, а особливо для тих, хто випадково опинився при владі й тих, хто одержимий марнославством.
«Орел і черепаха».
На дубі, що похилився до води, сидів Орел, а поблизу Черепаха проповідувала своїй братії:
– Гори воно вогнем оте літання! Покійна наша прабаба, дай Боже їй царство небесне, згинула, як видно з переказів, за те, що почалася вчитися у Орла сеї гиблої науки. Сам Люцифер таке вигадав…!
– Слухай-но, дурепо! – обірвав її проповідь Орел. – Не тому загинула премудра твоя прабаба, що літала, а тому що взялася не за свою справу. Літати не гірше, ніж повзати.
Сила: Прагнення насолод і слава багатьох збиває у протиприродний стан. Се тим шкідливіше для них буває, чим більша така невідповідність.
«Два коштовні камені: діамант і смарагд»
Високої якості Смарагд, що жив у славі при королівському дворі, пише своєму приятелеві Діамантію таке:
«Люб‘язний друже!
Шкодую, що ти не дбаєш за свою честь і живеш схований у попелі. Твоя вартість мені відома. Ти гідний чесного і видного місця, але нині ти схожий на свічник, що світить сокровенним світлом, але схоронений під сподом. Нічого не варте світло, що не дивує і не звеселяє людське око. Сього тобі й бажаю, з пошаною – твій друг Смарагд.
Дорогий мій друже! – відповідає Діамант. – Наше світло живить лише людське марнославство. Хай вони дивляться краще на сяюче небо, ніж на нас. Ми лише кволий його відблиск. А ціна наша й честь завжди лишається в нас самих. Шліфувальники не надають її нам, а відкривають. Від того, що люди похвалять нас, цінність наша не збільшиться, а зневага, забуття і хула від того не зменшиться. Лишаюся з такими ось думками –
твій друг Діамантій».
Сила: Ціна і честь – одне і теж. Пустоцвіт прибирає блискучого вигляду, прибирає подобу фальшивого діаманта і злодійської монети. Освіченість, милосердя, великодушність, справедливість, постійність і цнотливість – ось ціна наша і честь!
Давня приказка говорить:
«Дурень шукає видного місця, а розумного і в кутку видко».
Пам‘ятаємо нашу історію!
Шануємо наших героїв!
П.С. Послухати байки Григорія Сковороди у виконанні відомого українського актора Дмитра Франька можна на нашому світоглядному порталі «Рідна країна»(ridna.ua) у розділі «освічена: аудіопроекти».
Блог Миколи Томенка