Нещодавно мер міста Києва Віталій Кличко оголосив про намір його партії «УДАР» приймати участь у парламентських виборах. Також з’явилась інформація про те, що участь у виборах має намір взяти і молодший брат мера Володимир Кличко, який і буде очолювати партію «УДАР». І саме тут виникають певні питання щодо правових підстав та можливості Володимиру балотуватись у виборах до Верховної Ради.

            Закон України «Про вибори народних депутатів України» містить вимоги щодо кандидатів у народні депутати. Згідно до статті 9 Закону  депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п’яти років. І якщо стосовно віку Володимира Кличка жодних питань не виникає, то стосовно проживання в Україні такі питання існують. Згідно того ж Закону «Про вибори народних депутатів України» проживання в Україні за цим Законом означає проживання на території в межах державного кордону України. Більш чітке визначення поняття «безперервного проживання на території України» містить Закон України «Про громадянство України», згідно до статті 1 якого безперервне проживання на території України – проживання в Україні особи, якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а в сумі за рік – 180 днів. Не є порушенням вимоги про безперервне проживання виїзд особи за кордон у службове відрядження, на навчання, у відпустку, на лікування за рекомендацією відповідного медичного закладу або зміна особою місця проживання на території України.

            Якщо взяти за приклад рішення ЦВК щодо питання проживання особи на території України то ЦВК у своїй Постанові від 30 січня 2019 року № 153 теж керувалася саме визначенням, наданим у Законі України «Про громадянство України».

            Володимир Кличко з 2014 року разом з цивільною дружиною Хейден Панеттьєрі та донькою проживав у США і лише після розлучення у серпні минулого року Володимир повернувся разом з донькою до України.

            Таким чином питання реєстрації Володимира кандидатом у депутати Верховної Ради України є сумнівним з точки зору відповідності чинному законодавству України саме з причини проживання поза межами України в останні п’ять років.

            Власне, правову оцінку та остаточне рішення щодо можливості Володимиру Кличку балотуватись у народні депутати має надати саме ЦВК або, у крайньому випадку, суд.

Віктор Марусичекно, юрист

Громадський рух “Рідна країна”