05 вересня напівлегітимна ЦВК прийняла Постанову №129, яка сприяє фальсифікації майбутніх виборів у 2019 році. Суть її полягає в наступному:

«Внести зміни до Порядку тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року № 893 “Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси” (із змінами), доповнивши пункт 2.5 новим абзацом такого змісту:

«Виборці, виборча адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях районів, міст, селищ і сіл, їх частин у Донецькій та Луганській областях, межі та перелік яких визначаються Президентом України у порядку, передбаченому Законом України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях”, можуть не додавати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування».

Це означає, що громадянин, виборча адреса, якого знаходиться на тимчасово окупованій території, може прийти на будь-яку виборчу дільницю та, лише написавши заяву про тимчасову зміну місця голосування проголосувати на цій дільниці. Для цього потрібен лише паспорт та заява. До слова, раніше також були необхідні документи, які підтверджували мотивування – довідка з ЖЕКу або Соціальної служби, в якій відбулася реєстрація особи після переїзду з окупованої території.

В свою чергу, українці, які проживали в Польщі під час минулих виборів Президента (а за даними влади це близько 2 млн. осіб) могли проголосувати лише на 4 закордонних виборчих дільницях, які працювали в консульських установах Варшави, Кракова, Гданська та Любліна. Обов’язковою умовою також залишається перебування на консульському обліку. Таким чином, з 2 млн. осіб через складність і дороговизну процедури, на минулих виборах здійснити волевиявлення змогли лише 5 тис. українців.

Незрозуміло чому сьогодні ЦВК розв’язує руки для виборчих махінацій всередині країни за рахунок переселенців і ускладнює волевиявлення для українців закордоном. Ситуація з проблемами волевиявленням на закордонних дільницях схожа по всьому світі, хоч і  Голова Ради НБУ Богдан Данилишин нещодавно написав, що у січні-травні 2018 року приватні грошові перекази в Україну на 30% перевищили минулорічний показник і сягнули 4,5 млрд. доларів. Левова частка переказів була здійснена з Польщі.

Таким чином ЦВК своєю постановою визначила подвійні стандарти для людей, які є громадянами України, але в силу певних обставин постійно не проживають на її території. Для мешканців так званих ЛНР і ДНР створили спрощену процедуру для голосування, а зважаючи на ситуацію біля кордону, зловживань не уникнути. Натомість, українці, які працюють в Європі й інвестують в українську економіку, мають ускладнену процедуру. Таким чином цією постановою, прямо чи опосередковано, ЦВК Охендовського допомогла проросійському кандидату в президенти збільшити кількість людей, які будуть за нього голосувати.

Блог Миколи Томенка